bison 3.0.4 - en to tr translation catalogue (191 entries)

en: 
    Execution times (seconds)
tr: 
    Çalışma süresi (saniye)

en: 
    Operation modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
      -y, --yacc                 emulate POSIX Yacc
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
      -f, --feature[=FEATURE]    activate miscellaneous features
tr: 
    İşlem kipleri:
      -h, --help                 bu yardım metnini göster ve çık
      -V, --version              sürüm bilgisini göster ve çık
          --print-localedir      yerel bağımlı veri içeren çıktı dizini
          --print-datadir        iskeletler ve XSLT içeren çıktı dizini
      -y, --yacc                 POSIX Yacc'a öykün
      -W, --warnings[=KATEGORİ]  KATEGORİ de olan uyarıları raporla
      -f, --feature[=ÖZELLİK]    çeşitli özellikleri etkinleştir

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
tr:     %d durumu %s andacı arasındaki çelişki hata olarak çözümlendi

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
tr:     %d durumu %s andacı arasındaki çelişki indirgenerek çözümlendi

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
tr:     %d durumu %s andacı arasındaki çelişki kaydırılarak çözümlendi

en:  TOTAL                 :
tr:  TOPLAM                :

en:  at %s
tr:  %s te

en:  on left:
tr:  (sol tarafta):

en:  on right:
tr:  (sağ tarafta):

en:  type %d is %s
tr:  tip %d %s'dir

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
tr: ortakural için $$, $%d'inde %s'in tanımlı bir tipe sahip değil

en: $$ of %s has no declared type
tr: $$'i %s'in tanımlı bir tipe sahip değil

en: $%s of %s has no declared type
tr: $%s'i %s'in tanımlı bir tipe sahip değil

en: $default
tr: $öntanımlı

en: %%define variable %s redefined
tr: %%define değişken %s yeniden tanımlandı

en: %%empty on non-empty rule
tr: boş-olmayan kuralda %%empty

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
tr: %%expect-rr sadece GLR ayrıştırıcıları için geçerlidir

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
tr[0]: %d değişken simge gramerde yararsız
tr[1]: %d değişken simge gramerde yararsız

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
tr[0]: %d indirgeme/indirgeme çelişkisi
tr[1]: %d indirgeme/indirgeme çelişkisi

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
tr[0]: %d kural gramerde yararsız
tr[1]: %d kural gramerde yararsız

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
tr[0]: %d öteleme/indirgeme çelişkisi
tr[1]: %d öteleme/indirgeme çelişkileri

en: %s affects only GLR parsers
tr: %s sadece GLR ayrıştırıcıları etkiler

en: %s home page: <%s>.
tr: %s ana sayfası: <%s>.

en: %s must be followed by positive number
tr: %s'i pozitif bir sayı izlemeli

en: %s redeclaration for %s
tr: %2$s için tekrar %1$s bildirimi

en: %s redeclaration for <%s>
tr: %s yeniden tanımlama <%s> için

en: %s subprocess
tr: %s altsüreç

en: %s subprocess failed
tr: %s altsüreci başarısız

en: %s subprocess got fatal signal %d
tr: %s altsüreci %d ölümcül sinyali aldı

en: %s: cannot open
tr: %s: açılamıyor

en: %s: invalid language
tr: %s: geçersiz dil

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: missing operand
tr: %s: eksik işleç

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- '%c'

en: %s: undefined %%define variable %s
tr: %s: tanımsız %%define değişkeni %s

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
tr: %u bitset_allocs, %u serbest bırakılan (%.2f%%).

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
tr: %u bitset_resets, %u önbellek kullanımı (%.2f%%)

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
tr: %u bitset_sets, %u önbellek kullanımı (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
tr: %u bitset_tests, %u önbellek kullanımı (%.2f%%)

en: , cannot be accessed from mid-rule action at $%d
tr: , $%d de orta-kural eyleminden erişilemiyor

en: , hiding %c
tr: , %c gizleniyor

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
tr: // %s tarafından oluşturuldu.
    // Hataları <%s> a raporlayın.
    // Ana sayfa: <%s>.

en: Accumulated runs = %u
tr: Toplam çalıştırılan = %u

en: Bitset statistics:
tr: Bitset istatistikleri:

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
tr: Telif Hakkı (C) %d Free Software Foundation, Inc.

en: FEATURE is a list of comma separated words that can include:
      'caret'        show errors with carets
      'all'          all of the above
      'none'         disable all of the above
tr: ÖZELLİK şunları içerebilen virgülle ayrılmış kelime listesidir:
      'caret'        hataları caret larla göster
      'all'          üsttekilerin tümü
      'none'         üsttekilerin tümünü engelle

en: For complete documentation, run: info bison.
tr: Belgelendirmenin tamamı için, şu komutu çalıştırın: info bison.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>.
tr: GNU yazılımını kullanmak için genel yardım: <http://www.gnu.org/gethelp/>.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.  IELR(1) and
    canonical LR(1) support is experimental.
tr: Deterministik LR veya genelleştirilmiş LR (GLR) ayrıştırıcısı üreten
    LALR(1), IELR(1) veya kanonik LR(1) ayrıştırıcı tablolar.  IELR(1) ve
    kanonik LR(1) desteği deneyseldir.

en: Grammar
tr: Gramer

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu olan argümanlar kısa seçenekler için de zorunludur.

en: Nonterminals useless in grammar
tr: Değişken simgeler gramerde yararsız

en: Nonterminals, with rules where they appear
tr: Sabit simgeler, içinde geçtikleri kurallarla birlikte

en: Output:
          --defines[=FILE]       also produce a header file
      -d                         likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS        also produce details on the automaton
          --report-file=FILE     write report to FILE
      -v, --verbose              same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]         also output a graph of the automaton
      -x, --xml[=FILE]           also output an XML report of the automaton
                                 (the XML schema is experimental)
tr: Çıktı:
          --defines[=DOSYA]       ayrıca bir başlık dosyası üret
      -d                         aynı şekilde ancak DOSYA belirtemez (POSIX Yacc için)
      -r, --report=ŞEYLER        otomatta ayrıca detayları üret
          --report-file=DOSYA     raporu DOSYAya yaz
      -v, --verbose              '--report=state' ile aynı
      -b, --file-prefix=ÖNEK   çıktı dosyaları için bir ÖNEK belirt
      -o, --output=DOSYA          çıktıyı DOSYAya yaz
      -g, --graph[=DOSYA]         ayrıca otomatın bir grafını üret
      -x, --xml[=DOSYA]           ayrıca otomatın bir XML çıktısını raporla
                                 (XML şeması deneyseldir)

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
tr: POSIX Yacc sembol isimlerinde tire kullanılmasına izin vermez: %s

en: Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME "VALUE"'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME "VALUE"'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix=PREFIX'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
tr: Ayrıştırıcı:
      -L, --language=DİL          çıktı programlama dilini belirt
      -S, --skeleton=DOSYA              kullanılacak iskeleti belirt
      -t, --debug                      ayrıştırıcıyı detaylı izleme için donat
                                       '-Dparse.trace' ile aynı
          --locations                  konum desteğini etkinleştir
      -D, --define=İSİM[=DEĞER]        '%define İSİM "DEĞER"' benzeri
      -F, --force-define=İSİM[=DEĞER]  '%define NAME "VALUE"' üzerine yaz
      -p, --name-prefix=ÖNEK         harici sembollerin başına ÖNEK ekle
                                       artık '-Dapi.prefix=ÖNEK' kullanılıyor
      -l, --no-lines                   '#line' direktiflerini oluşturma
      -k, --token-table                token isimlerinin bir tablosunu dahil et

en: Report bugs to <%s>.
tr: Hataları <%s> e bildirin.

en: Report translation bugs to <http://translationproject.org/team/>.
tr: Çeviri hatalarını <http://translationproject.org/team/tr.html> a bildirin.

en: Rules useless in grammar
tr: Kurallar gramerde yararsız

en: Rules useless in parser due to conflicts
tr: Ayrıştırıcıda çeliskiler yüzünden kurallar yararsız

en: State %d
tr: Durum %d

en: State %d
tr: Durum %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
      'state'        describe the states
      'itemset'      complete the core item sets with their closure
      'lookahead'    explicitly associate lookahead tokens to items
      'solved'       describe shift/reduce conflicts solving
      'all'          include all the above information
      'none'         disable the report
tr: ŞEYLER aşağıdaki anahtar sözcüklerden virgülle ayırarak oluşturulabilir:
      `state'        durumları açıkla
      `itemset'      çekirdek öge kümelerini kapanışları ile tamamla
      `lookahead'    öndeğerleri öğelere açıkça ilişkilendir
      `solved'       öteleme/indigerme çelişkilerinin çözümünü açıkla
      `all'          yukarıdaki bilgilerini tümünü gosterir
      `none'         raporu üretme

en: Terminals unused in grammar
tr: Sabit simgeler gramerde kullanılmadı

en: Terminals, with rules where they appear
tr: Sabit simgeler, içinde geçtikleri kurallarla birlikte

en: The same is true for optional arguments.
tr: Aynı şey isteğe bağlı argümanlar için de doğrudur.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Bu bir özgür yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.  Hiçbir garantisi
    yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: Try '%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için '%s --help' yazın.

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: Warning categories include:
      'midrule-values'    unset or unused midrule values
      'yacc'              incompatibilities with POSIX Yacc
      'conflicts-sr'      S/R conflicts (enabled by default)
      'conflicts-rr'      R/R conflicts (enabled by default)
      'deprecated'        obsolete constructs
      'empty-rule'        empty rules without %empty
      'precedence'        useless precedence and associativity
      'other'             all other warnings (enabled by default)
      'all'               all the warnings except 'yacc'
      'no-CATEGORY'       turn off warnings in CATEGORY
      'none'              turn off all the warnings
      'error[=CATEGORY]'  treat warnings as errors
tr: Uyarı kategori şunları içerir:
      'midrule-values'    tanımlanmamış veya kullanılmayan midrule değerleri
      'yacc'              POSIX Yacc ile uyumsuzluklar
      'conflicts-sr'      S/R çakışmaları (varsayılan olarak etkin)
      'conflicts-rr'      R/R çakışmaları (varsayılan olarak etkin)
      'deprecated'        eskimiş yapılar
      'empty-rule'        %empty içermeyen boş kurallar
      'precedence'        yararsız önceliklendirme ve iliskisellik
      'other'             tüm diğer uyarılar (varsayılan olarak etkin)
      'all'               'yacc' harici tüm uyarılar
      'no-KATEGORİ'       KATEGORİdeki tüm uyarıları kapat
      'none'              tüm uyarıları kapat
      'error[=KATEGORİ]'  tüm uyarılara hata olarak davran

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
tr: Yazanlar: Robert Corbett ve Richard Stallman.

en: _open_osfhandle failed
tr: _open_osfhandle başarısız

en: accept
tr: onayla

en: accepted value: %s
tr: kabul edilen değer: %s

en: ambiguous argument %s for %s
tr: %s argümanı, %s için belirsiz

en: ambiguous reference: %s
tr: belirsiz referans: %s

en: an identifier expected
tr: bir tanımlayıcı bekleniyor

en: bad stats file size
tr: yanlış istatistik dosyası boyutu

en: cannot close file
tr: dosya kapatılamıyor

en: cannot create pipe
tr: yönlendirme (pipe) oluşturulamadı

en: cannot open stats file for writing
tr: istatistik dosyası yazmak için açılamıyor

en: cannot read stats file
tr: istatistik dosyası okunamıyor

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
tr: fd %d geri yüklenemiyor: dup2 başarısız

en: cannot write stats file
tr: istatistik dosyası yazılamıyor

en: column number overflow
tr: sütun sayısı taşması

en: conflicting outputs to file %s
tr: %s dosyasına çelişen çıktılar

en: conflicts: %d reduce/reduce
tr: çelişkiler: %d indirgeme/indirgeme

en: conflicts: %d shift/reduce
tr: çelişkiler: %d öteleme/indirgeme

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
tr: çelişkiler: %d öteleme/indirgeme, %d indirgeme/indirgeme

en: count log histogram
tr: sayı histogramı

en: creation of a temporary file failed
tr: geçici bir dosya oluşturulamadı

en: density histogram
tr: yogunluk histogramı

en: deprecated directive, use %s
tr: geçersiz yönerge: %s kullan

en: deprecated directive: %s, use %s
tr: geçersiz yönerge: %s, %s kullan

en: duplicated symbol name for %s ignored
tr: %s için çoklu sembol ismi yoksayıldı

en: empty character literal
tr: boş karakter dizgesi

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
tr: Tipli değişken simge için boş kural tanımlanmış, ve eylem belirtilmemiş

en: empty rule without %%empty
tr: %%empty içermeyen boş kural

en: error
tr: hata

en: error (nonassociative)
tr: hata (birleşmeli değil)

en: explicit type given in untyped grammar
tr: tiplenmemiş gramer içinde verilen açık tip

en: extra characters in character literal
tr: karakter dizgesinde fazladan karakterler

en: extra operand %s
tr: fazla işleç %s

en: fatal error
tr: ölümcül hata

en: go to state %d
tr: durum %d'ye git

en: input/output error
tr: girdi/çıktı hatası

en: integer out of range: %s
tr: tam sayı kapsam dışı: %s

en: invalid argument %s for %s
tr: geçersiz argüman: %2$s için %1$s

en: invalid character | invalid characters
tr[0]: geçersiz karakter
tr[1]: geçersiz karakterler

en: invalid character after \-escape: %s
tr: \-escape den sonra geçersiz karakter: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
tr[0]: parantez içindeki isimde geçersiz karakter
tr[1]: parantez içindeki isimde geçersiz karakterler

en: invalid directive: %s
tr: geçersiz yönerge: %s

en: invalid identifier: %s
tr: geçersiz tanımlayıcı: %s

en: invalid null character
tr: geçersiz 'null' karakter

en: invalid number after \-escape: %s
tr: \-escape den sonra geçersiz sayı: %s

en: invalid reference: %s
tr: geçersiz referans: %s

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
tr: %%define Boolean değişkeni %s için geçersiz değer

en: invalid value for %%define variable %s: %s
tr: %%define değişkeni %s için geçersiz değer: %s

en: line number overflow
tr: satır sayısı taşması

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: misleading reference: %s
tr: yanıltıcı referans: %s

en: missing %s at end of file
tr: dosyanın sonunda eksik %s

en: missing %s at end of line
tr: satır sonunda eksik %s

en: missing identifier in parameter declaration
tr: parametre bildiriminde eksik tanıtıcı

en: multiple %s declarations
tr: çoklu %s bildirimleri

en: multiple language declarations are invalid
tr: çoklu dil bildirimleri geçersizdir

en: multiple skeleton declarations are invalid
tr: çoklu iskeletler geçersizdir

en: no rules in the input grammar
tr: girdi gramer içinde kural yok

en: nonterminal useless in grammar: %s
tr: gramerde terminal olmayan yararsız: %s

en: only one %s allowed per rule
tr: her kural icin sadece bir %s kullanılabilir

en: opening of a temporary file failed
tr: geçici bir dosya açılamadı

en: opening of tmpfile failed
tr: geçici dosya açılamadı

en: possibly meant: %c
tr: muhtemelen kasdedilen: %c

en: previous declaration
tr: önceki bildirim

en: previous declaration for %s
tr: %s için önceki bildirim

en: previous definition
tr: önceki tanım

en: redefining user token number of %s
tr: kullanıcı andacı %s tekrar tanımlanıyor

en: redirecting bison's stdin from the temporary file failed
tr: bison'un standart girdisini geçici dosyadan yeniden yönlendirme başarısız

en: redirecting bison's stdout to the temporary file failed
tr: bison'un standart çıktısı geçici dosyaya yeniden yönlendirilemedi

en: redirecting m4's stdin from the temporary file failed
tr: m4'ün standart girdisi geçici dosyadan yönlendirilemedi

en: redirecting m4's stdout to a temporary file failed
tr: m4'ün standart çıktısı geçici bir dosyaya yönlendirilemedi

en: reduce using rule %d (%s)
tr: kural %d (%s) ile indirgeme

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
tr: indirgeme/indirgeme çelişkisi: %d bulunan, %d beklenen

en: refers to: %c%s at %s
tr: %c%s'i %s'te ifade ediyor

en: refusing to overwrite the input file %s
tr: girdi dosyası %s in üzerine yazılma reddediliyor

en: removing of '%s' failed
tr: '%s' kaldırılması başarısız

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
tr: birleştirme fonksiyonu '%s'de sonuç tip çatışması: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
tr: bir andaç olan %s için kural verilmiş

en: rule is too long
tr: kural çok uzun

en: rule useless in grammar
tr: gramerde kural yararsız

en: rule useless in parser due to conflicts
tr: ayrıştırıcıda çeliskiler yüzünden kural yararsız

en: saving stdin failed
tr: standart girdi kaydedilemedi

en: saving stdout failed
tr: standart çıktı kaydedilemedi

en: shift, and go to state %d
tr: ötele, ve durum %d'ye git

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
tr: öteleme/indirgeme çelişkisi: %d bulunan, %d beklenen

en: size log histogram
tr: büyükük histogramı

en: start symbol %s does not derive any sentence
tr: başlangıç simgesi %s herhangi bir cümleden türemiyor

en: stray '%s'
tr: fazladan '%s'

en: stray ',' treated as white space
tr: fazladan `,' boşluk olarak algılandı

en: subsidiary program '%s' interrupted
tr: alt program '%s' kesildi

en: subsidiary program '%s' not found
tr: yan program '%s' bulunamadı

en: symbol %s given more than one literal string
tr: sembol %s birden fazla yalın dizgeye atanmış

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
tr: simge %s kullanılmış, fakat andaç olarak tanımlanmamış ve kuralları yok

en: symbol %s redeclared
tr: sembol %s yeniden bildirildi

en: symbol %s redefined
tr: %s simgesi tekrar tanımlanmış

en: symbol %s used more than once as a literal string
tr: sembol %s, yalın dizge olarak birden fazla kullanılmış

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
tr: sembol üründe $%d den önce bulunamadı: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
tr: sembol üründe bulunamadı: %.*s

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
tr: '%c'den sonra sözdizimi hatası, tamsayı, harf, '_', '[' veya '$' bekleniyor

en: the start symbol %s is a token
tr: başlangıç simgesi %s bir andaç

en: the start symbol %s is undefined
tr: başlangıç simgesi %s tanımlanmamış

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
tr: %s'te geçen zaman: %ld.%06ld (%ld%%)

en: token for %%prec is not defined: %s
tr: %%prec için simge tanımlı değil: %s

en: too few arguments for %s directive in skeleton
tr: iskelette %s direktifi için çok az sayıda argüman

en: too many arguments for %s directive in skeleton
tr: iskelette %s direktifi için çok fazla argüman

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
tr: girdi gramerde çok fazla simge var (sınır: %d)

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
tr: tip <%s> kullanılmış, fakat hiçbir simge ile ilişkilendirilmemiş

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
tr: öntanımlı eylem üzerinde tip çatışması: <%s> != <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
tr: iskelette kapatılmamış %s direktifi

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
tr: parantez içindeki isimde beklenmeyen tanımlayıcı: %s

en: unset value: $$
tr: değeri sıfırla: $$

en: unused value: $%d
tr: kullanılmayan değer: $%d

en: useless %s for type <%s>
tr: yararsız %s tip <%s> için

en: useless associativity for %s, use %%precedence
tr: %s için yararsız ilişkisellik, %%precedence kullanın

en: useless precedence and associativity for %s
tr: %s için yararsız önceliklendirme ve ilişkilendirme

en: useless precedence for %s
tr: %s için yararsız önceliklendirme

en: user token number %d redeclaration for %s
tr: kullanıcı simge sayısı %d yeniden bildirimi %s için

en: warning
tr: uyarı

en: write error
tr: yazma hatası
